28. novembril toimus Tallinnas Energia avastuskeskuses pidulik gala, kus Eesti Vabariigi president Alar Karis tunnustas selle aasta õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid töid ja nende juhendajaid. Põltsamaa Ühisgümnaasiumi noored leiutajad paistsid sel aastal silma eriti tugevalt, pälvides tunnustust nii riiklike preemiate kui ka koostööpartnerite eriauhindade seas.
Õpilasleiutajate riiklik konkurss, mida korraldab Eesti Teadusagentuur, innustab noori märkama probleeme enda ümber ning pakkuma neile loovaid ja praktilisi lahendusi. Sel aastal esitati konkursile 417 tööd 526 autorilt 88 koolist ja huvikoolist üle Eesti. Riikliku tunnustuse pälvis 41 noort leiutajat.
Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilastel läks tänavu konkursil väga hästi:
III preemia 2. kooliastmes – Robin Tammik (6. klass) töö „Rullkapo“ eest
II preemia 3. kooliastmes – Eleri Kiipus (8. klass) töö „Liikumisanduritega valguspostid“ eest
III preemia 3. kooliastmes – Hlieb Fedorenko (9. klass) töö „Droonitõrje ragulka“ eest
Kõik kolm tööd paistsid silma oma leidlikkuse ja praktilise väärtusega. Õpilased suutsid märgata nii liikluses, looduses kui ka igapäevaelus esinevaid probleeme ning pakkuda neile uudseid lahendusi.
Eriti silma paistis Eleri Kiipuse töö „Liikumisanduritega valguspostid“, mis pälvis lisaks riiklikule preemiale ka mitmeid eriauhindu.
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium tunnustas Elerit preemiaga, tuues esile tema idee praktilisust ja mõju ohutusele liikluses. Eleri pakutud valguspostid toimiksid päikeseenergial, oleksid autonoomsed ning vajadusel ühendatavad ka nutivõrguga. Tema ettepanekud lahenduse edasiarendamiseks – kaamerate lisamine, navigatsioonisüsteemid, integratsioon Eesti digitaristuga – näitavad küpset ja tulevikku vaatavat mõtteviisi.
Lisaks pälvis Eleri töö PROTO avastustehase eripreemia, mis on mõeldud julgetele ideedele, millel on selge potentsiaal areneda tõeliseks innovatsiooniks.
Tunnustati ka Põltsamaa Ühisgümnaasiumi tehnoloogiaõpetuse õpetajat Urmas Kuusikut, kes sai juhendajapreemia Eleri Kiipuse II preemia vääriliseks osutunud töö juhendamise eest.
Lisaks pälvis PÜG Merkuur OÜ eripreemia, milleks on „Tehnoloogia töötuba mobiilses õppeklassis“. See on väärtuslik võimalus nii õpetajatele kui õpilastele, pakkudes uusi vahendeid tehnoloogiaõppe arendamiseks.
Põltsamaa Ühisgümnaasium on väga uhke kõigi oma noorte leiutajate ja nende juhendajate üle. Konkursil saavutatud tulemused näitavad, et koolis on loodud toetav ja innustav keskkond, kus noortel on võimalus oma ideid julgelt ellu viia.
Täname kõiki õpilasi, õpetajaid ja koostööpartnereid, kes panustavad tehnoloogiaõppe ja loovtegevuse arengusse. PÜGi noored näitavad, et leidlikkus, julgus katsetada ja soov maailma paremaks muuta saavad alguse just siinsamas – meie koolist.