Põltsamaa Ühisgümnaasiumi mini-minifirmad osalesid laadal

Loomise kuupäev 26.04.2023

Käesolevast õppeaastast said Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 7. klasside õpilased võimaluse asutada loovtöö tunni raames oma mini-minifirma. Seda võimalust kasutas 30 noort.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpetaja ja 7. klassi õpilaste üks loovtöö juhendajatest oli Katre Peussa. „Mini-minifirma programm on üles ehitatud väikefirma tegutsemise põhimõtetele. Õppetöös lähtume Junior Achivement Eesti välja töötatud õppematerjalidest – õppisime äriplaani looma, aga ka näiteks reklaami ja turundust tegema,“ selgitas ta.

„Õpilased olid tublid, ettevõtlusega tegelemine oli nende vaba valik. Tegevuse käigus arendasid nad näiteks meeskonnatöö oskust, mis on kaasajal väga oluline,“ tõstis Peussa esile.

Kokku oli õpilastel võimalik valida kuue erineva loovtöö vahel. Oli ka õpilasi, kes valisid loovtööks näiteks ajaloolise uurimistöö, käsitöö- või IT-projekti.

Loovtöötundides ettevõtlikkust ja ettevõtlust arendanud õpilased said ettevõtjatena esimese laadakogemuse 12. aprillil Põltsamaal toimunud OTT-laadal. Oma tooteid ja teenuseid tutvustasid kaheksa mini-minifirmat: Hoidik (toodavad võtmehoidjaid), Meralo (toodavad käsitööküünlaid), Järtsik (toodavad puidust järjehoidjaid), Mõmpsik (teenus: laste sünnipäevade sisustamine erinevate tegevuste abil), Murupead (toodavad murupeasid), Poseidon (toodavad käsitööseepe), Kommid KMG (toodavad šokolaadiga kaetud küpsise ja karamelli komme) ja Värvilised küpsised (toodavad magusaid küpsiseid).

Õpilased müüsid laadal piiratud koguses tooteid. Näiteks võtmehoidjaid müünud meeskonnad müüsid kümme isetehtud toodet esimese poole tunniga ära ja võisid kaaslastest varem tööpäeva lõppenuks lugeda.

Mitmekesine käsitöökaup

Noored ettevõtjad Katleen, Kaisa, Keiro ja Gustav mini-minifirmast Järtsik tunnistasid, et järjehoidjate välimuse väljatöötamisel said nad inspiratsiooni Pinterestist. „Puidust järjehoidjate tegemine ei ole keeruline, küll aga on see aeganõudev,“ tõdesid nad.

Kristin, Sandra-Eliise, Janeli, Kevin mini-minifirmast Värvilised küpsised toodavad vahukommide, šokolaaditükkide ja banaanitükkidega küpsiseid. Igal tootel ilutseb pilkupüüdev hüüdlause: Hüppa suhu! „Kui sa seda küpsist sööd, tunned end värvilisena,“ tutvustasid noored oma ettevõtte nime tähendust.

Daire, Kaisa, Eliise ja Janno toodavad mini-minifirmas Poseidon käsitööseepe ning tõid esile oma toote erilisuse. „Kui sa meie seebiga käsi pesed, siis sa masstoodangut enam tarbida ei taha!“ teatasid nad.

Käsitööküünalde tootmisele keskenduv Meralo pakub müügiks erikujulisi küünlaid. „Meil on hästi ägeda kujuga küünlad, on tassi sees, on muffini kujulisi jne,“ loetlesid Arlette, Loviisa, Roland ja Merjette. Tassiküünaldel ilutseb tassi küljes sõnum „Naerata“ ja „Võta vabalt“. Noorte kinnitusel saab pärast küünla põletamist võtta tassi kasutusele tee või kohvi joomiseks.

Mõmpsiku asutanud Elis, Miriam, Katriin ja Anneriin tutvustasid laadal lastele sünnipäevapidude korraldamise teenust. „Korraldame sünnipäevi 4-8-aastastele lastele ja hoiame neid tegevuses üks kuni kolm tundi,“ tutvustasid neiud oma teenust ja lisasid, et esimesed sünnipäevapeod on juba korraldatud. „Korraldame lastele lõbusaid sünnipäevi, mis jäävad meelde,“ lubasid nad.

Grete Heleen, Mja ja Kertu müüsid Kommid KMG nime all käsitöökomme, mis on valmistatud karamellist, küpsistest ja šokolaadipudist. Ettevõtte hüüdlause on: Saame suu magusaks! Kuidas oma toodang maitseb? „Väga hästi,“ kõlas alustavate ettevõtjate üksmeelne vastus.

Viimati muudetud 26.04.2023.