Õpilasleiutajate riiklik konkurss

Loomise kuupäev 13.12.2022

6. detsembril autasustati Tallinnas PROTO avastustehases õpilasleiutajate riikliku konkursi parimaid ja anti üle koostööpartnerite eripreemiad. Konkursil osales 508 noort leiutajat 396 ideega. Osalejaid oli üle Eesti kokku 95 koolist, lasteaiast ja huvikoolist, sh ka Põltsamaa Ühisgümnaasiumist.

Konkursi hindamiskomisjoni esimehe Tanel Liira sõnul olid tänavused tööd väga kvaliteetsed, hästi vormistatud ning sisukad. “Konkursile esitatud ideede puhul ei piirdutud pelgalt kirjeldusega paberil, vaid ehitati prototüüpe, filmiti esitatud leiutised üles ning projekteerimiseks kasutati professionaalset tarkvara,” kirjeldas Liira. Pöörati tähelepanu ka taaskasutusele. Näiteks ehitas üks õpilane olemasolevatest vahenditest gaasigeneraatori.

Riiklikud preemiad andis üle president Alar Karis. Lisaks riiklikele preemiatele andis 14 koostööpartnerit välja 45 eriauhinda. Konkursil tunnustati ka esimese ja teise preemia saanud tööde juhendajad. Kokku tunnustati 14 juhendajat.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumist pälvis 9. klassi õpilane Peeter Kuusik leiutisega „Ujuv frees“ 3. preemia (rahaline auhind 600 eurot), sama töö eest andis talle eripreemia ka kirjastus Argo.

8. klassi õpilased Gert Ast ja Kenneth Lepik pälvisid aga Transpordiameti eripreemia leiutise eest „Ohutussensoriga elektritõukeratas“.

Nii Peetrit kui ka Gerti ja Kennethit juhendas leiutise väljatöötamisel Urmas Kuusik.

Peeter Kuusik selgitas oma tegevust järgmiselt: "Tahtsin proovida teha metallile vanaaegsete ehete koopiaid, kuid kui tegin freesi programmi valmis ja panin masina tööle, märkasin, et muster tuli ebaühtlane, sest pind oli ebatasane. Siis kasutasin vanu kõvaketta plaate, kuna teadsin, et need on tasased. Seekord tuli muster ainult ühele poole.

Niisiis jäin mõtlema, kuidas oleks võimalik teha frees, mis graveeriks mustri korrektselt, kuigi pind on ebatasane. Oli vaja leida võimalus, kuidas frees saaks üles-alla piisavalt liikuda, et muster tuleks samale sügavusele. Tuli mõte panna terale survevedru külge. Sel juhul saab freesi tera liikuda piisavalt palju, et ebatasasused ei segaks. Kui panin vedru tera korpusesse, ei püsinud see paigal ja tera kukkus välja.

Lisalahendusena panin sinna magneti, mis hoidis ära tera väljakukkumise. Siis ei saanud ma aga reguleerida freesi lõikesügavust ning muster tuli liiga nõrk. Selle parandamiseks lisasin korpusele reguleerimiskruvi, millega saab suurendada või vähendada vedru survet.

Korpuse külge lisasin fikseerimiskruvi, mis hoiaks freesi paigal, kui soovin freesi üles-alla liikumist blokeerida. Sel juhul saaks ujuvast freesist teha taas tavalise graveerimisfreesi.

Pärast ujuva freesi kasutamist saavutasin märgatavalt parema tulemuse. Kõvakettale freesimine ujuva freesiga õnnestus väga hästi."

Peetri leiutatud ujuva freesi tööd saab näha siin: https://youtu.be/210zlKA0QvQlink opens on new page

 

Fotogaleriid õpilaste vastuvõtust saab vaadata siit.link opens on new page

Viimati muudetud 13.12.2022.