Õpilased kohtusid veebipolitseinikuga

Loomise kuupäev 22.02.2023

15. veebruaril toimusid 6. klassidel tunnid, kus kuulaja rollis olid nii õpilased kui ka nende õpetaja koos töövarjuga ning klassi ees seisis veebipolitseinik Alik Säde.

Politsei tuli kooli, et tõsta õpilaste teadlikkust veebis varitsevatest ohtudest ja anda nõu, kuidas ennast kaitsta. Säde tutvustas oma ametit selliselt: „Hommikul ärkan, login end sotsiaalmeediasse sisse ja olengi tööl,“ alustas ta. „Töötan veebis, tegelen igapäevaselt laste ja noorte probleemidega.“

Säde korraldas klassis küsitluse, et milliseid sotsiaalmeedia platvorme noored kasutavad. Samuti uuris ta, et kui õpilased endale kontod tegid, kas nad tingimused ka läbi lugesid. Klassist kostuvad vastuseks eitused. „Nad korjavad kõiki teie andmeid. Neile on teada teie tegelik vanus, elukoht, sugulussidemed, huvialad…“ loetles ta.

Arvutimängudest rääkides toonitas politseinik, et kõik mängud on tasulised. „Isegi kui te väidate, et te ei maksa nende eest, siis nende eesmärk on raha teenida, nad korjavad teie andmeid, et saadud info rahaks teha,“ täpsustas ta.

Samuti küsis politsei, kui paljud ostavad oma seadmetesse tasulisi mänge. Ta soovitas võtta paberi ja kirja panna, palju kuus sellele raha kulub. Ta tõi oma praktikast näiteid, kuidas lapsed on kulutanud loetud minutite aja jooksul suuri summasid mängudele.  „Seda raha võiks millekski muuks kasutada. Samuti on probleem ka selles, et nendes samades mängudes istuvad ka kurjategijad,“ tõdes ta.

Säde küsis noortelt, kas neil endi arvates on telefonisõltuvust. „Tehke test: minge koju ja kustutage telefonist kõik mängud ära. Oot, miks teil nii hapud näod ees on?“ küsis ta.

 „Millegipärast sotsiaalmeedias võtate tundmatuid inimesi sõbralisti, samas võõrasse autosse te ei istu,“ juhtis ta tähelepanu teadlikule sõprusringkonna kujundamisele. „Tavaliselt veebisõber pole see, kellena ta end esitleb. Ärge vanemate eest kunagi midagi varjake,“ kõlasid veebipolitseiniku soovitused.

„Kuidas petturid saavad teie andmed kätte? Nad vaatavad suvalisi profiile, kui need on avalikud, saavad nad väga lihtsalt teie kohta infot. Keerake oma privaatsussätted võimalikult kinni. Ärge vajutage võõrastele linkidele ega avage õngitsuskirju. Kasutage tugevaid paroole. Kahetimõistetavad fotod ja videod meelitavad ligi seksuaalkurjategijad. Kui sotsiaalmeediat tarbite, siis kõik ei oota seal teid. Ärge hakake nendega vaidlema, parem tulge sellest keskkonnast ära,“ soovitas veebipolitseinik, ilmestades oma nõuandeid Eestis tõestisündinud lugudega.

Veebipolitseinik Alik Säde lubas peagi kooli tagasi tulla, et ka nooremate klasside teadlikkust tõsta.

Viimati muudetud 02.03.2023.