Gümnasistid osalesid valikkursuste nädalal

Loomise kuupäev 14.06.2023

5.–9. juunini toimunud valikkursuste nädala raames said gümnasistid valida nelja kursuse vahel: meditsiin, koreograafia, rohelised käed ja visuaalmeedia. Valikkursuste eesmärk oli pakkuda õpilastele võimalust tegeleda nädala vältel ühe huvipakkuva teemaga.

Kursuste läbiviijateks olid praktikud, kellest mitmed olid ka Põltsamaa Ühisgümnaasiumi vilistlased.

Meditsiini kursus algas Sõpruse kodu ja Põltsamaa tervisekeskuse külastusega. Järgnevatel päevadel tutvustasid külalisõpetajad toitumisnõustamise aluseid, õpiti käitumist traumade korral ja tuletati meelde esmaabi andmise võtteid, tutvuti füsioteraapia ning muusikateraapiaga.

Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi vilistlane Kertu Arula, kes hetkel töötab Põltsamaa Tervises, tutvustas noortele füsioteraapiat. „Kui inimesele meeldib meditsiin, aga näiteks kardab verd või muid selliseid asju, siis füsioterapeudi eriala võiks sobida. Meie tegeleme liigutuste, lihaste ja kehalise aktiivsusega. Füsioterapeudina peab olema valmis viibima haigla keskkonnas,“ rääkis ta ja lisas, et see võib noori esialgu ära ehmatada.

Visuaalmeedia kursus algas meedia mõjude teadvustamisega, edasi õpiti fotograafia ja kujundamise põhitõdesid. Kursuse lõpuks tegi iga osaleja praktilise töö, milles sai rakendada kõiki omandatud teadmisi.

Fotograaf Kristi Sepri ütles, et tema eesmärk oli visuaalmeedia kursuse raames aidata õpilastel aru saada fotograafia olemusest, et nad saavutaksid parima kompositsiooni, valguse ja värvidega foto.

Valikkursuste nädala idee kohta jagus tal kiidusõnu. „Väga tore, et koolis valikkursuste nädalat korraldatakse: see annab õpilastele varakult töömaailmast aimu. Mulle väga meeldib, et siin koolis on ettevõtlus tugevalt sees, kasvatatakse õpilastes teadlikkust ning tutvustatakse erinevaid valdkondi ja ameteid.“

„Vahepeal on nii palju erinevaid ameteid ja alasid juurde tulnud, visuaalne pool on tänapäeval nii oluliseks muutunud. Just nägin, et pulmadesse kutsutakse inimene, kes tegeleb jooksvalt pruutpaari sotsiaalmeediaga – teeb TikToki videosid, teeb Story’sid, intervjuusid ja need lähevad kohe sotsiaalmeediasse ülesse. Jälle täiesti uus asi – maailm kogu aeg areneb ja sellega tasub kursis olla,“ rääkis Sepri.

Küljendust ja kujundust õpetanud ajalehe Põltsamaa Valla Sõnumid küljendaja Erelin Kallas tõdes, et õpilaste jaoks oli oluline, et nad saavad teooriat ka kohe praktikasse rakendada.

Saagimine ja loov eneseväljendus

Kursus „Rohelised käed“ toimus Luua metsanduskoolis ja seda viisid läbi sealse kooli õpetajad. Kursus sisaldas näiteks saeõpetuse teooriat, praktilist õpet metsas, aiandust, matkamist ja osalemist raiespordivõistlustel.

Koreograafia kursuse raames õpiti loovat eneseväljendust. Osalejad omandasid teoreetilisi ja praktilisi teadmisi kaasaegse tantsu, tänavatantsu ja improvisatsiooni liikumistehnikatest. Kursusel osalejaid juhendas Põltsamaal kasvanud ja siin kooli lõpetanud Marit Piller, kel on käsil Tallinna Ülikooli koreograafia magistriõpingute raames lõputöö kirjutamine.

„Selle viie päeva jooksul tahtsin anda noortele hästi mitmekülgse tantsukogemuse, proovisime erinevaid tantsutehnikaid. Keskendusin rohkem kaasaegsele tantsule ja tänavatantsule ning natukene ka improvisatsioonile,“ kirjeldas ta valikkursuse ülesehitust.

„Reedel oli kompositsiooniline ettenäitamine, valmis väike video kõigest, mida tegime. Eesmärk oli näha, mida noored sellelt kursuselt õppisid. Tahtsin, et neil oleks mingi väljund ka: et nad saaksid ka kaamera ees esinemise kogemuse. Tantsus on oluline õppimise protsess, aga oluline on oskus ka esineda ja õpitut näidata,“ rääkis ta.

Viimati muudetud 01.03.2024.