Ukraina õpilastele tutvustati IT-valdkonda 26. mai Helis Rosin

19.–25. maini toimusid Põltsamaa Ühisgümnaasiumis 4.-7. klassis ja 8.-11. klassis õppivatele ukraina õpilastele erineva sisuga viis IT-töötuba. Töötubasid viis läbi Epp Tohver erahuvikoolist Robomatik.

Töötubade eesmärk oli populariseerida IT-valdkonda Eestis õppivate ukraina õpilaste seas. „Neil ei ole nii palju võimalusi huviringis käia kui eesti lastel,“ põhjendas Tohver. Et nimetatud töötoad toimusid vene keeles, ei saanud osalemisel takistuseks olla ka võimalik keelebarjäär.

„Samas oskused annavad tööturul eelise nii Eestis kui ka Ukrainas,“ selgitas Epp Tohver, kes on üks kuuest töötubade läbiviijast Eestis.

„Alustasime internetiturvalisusest, et kuidas internetis käituda. Samuti tutvusime multimeediaga, kasutades kujundusprogramme logo disainimiseks. Samuti viisin läbi kaks robootikatundi ja õppisime visuaalset programmeerimist – programmeerimine toimub värvikoodide abil,“ tutvustas ta töötubade sisu.

Programmeerimise töötoa praktiline ülesanne oli spetsiaalsete käskluste abil panna imepisike robot liikuma nii, et see jõuaks kodust koolini ehk punktist A punktini B. „Ozobotte’iga tehakse Ameerikas väga palju õppetööd, seda saab lõimida erinevate ainetundidega. Mina olen sellega õpetanud terviku mõõtmist,“ tutvustas Tohver õrnade, ent mugavalt kaasaskantavate robotite potentsiaali.

„Kui öelda robootikaring, siis vanemate jaoks võib see tunduda millegi keerulisena. Vanasti tehti robootikaringis robot valmis. Tänapäeval korraldatakse rohkem nutiringe, sest seal käsitletakse erinevaid teemasid, mida võib elus vaja minna,“ selgitas Epp Tohver.

Eestis pakutakse võimalust osaleda IT töötubades 200 ukraina lapsele, kes on Eestisse saabunud pärast Ukraina sõja algust. Projekti üheks tingimuseks oli, et kaetud oleks vähemalt viis Eesti maakonda. Lisaks Jõgevamaale on käimasolevas projektis esindatud ka Harjumaa, Tartumaa, Ida-Virumaa, Lääne-Virumaa ja Võru maakond.

Programm on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt ellu kutsutud ja seda rahastab Euroopa Liidu Sotsiaalarengu Fond. Töötubade programmi eest vastutab Eesti Teadushariduse Liit.