Kohtumiste sari „Noorelt noorele“

Дата создания 16.01.2023

2022. aasta sügisel kohtusid gümnaasiuminoored „Noorelt noorele“ raames kolme Põltsamaa Ühisgümnaasiumi vilistlasega, samuti kohtusid 9.-12. klasside õpilased Põltsamaa valla esindajatega. Oktoobris oli külaliseks Helis Ojala, novembris Karl Vilks ja detsembris Grete Koho.

Helis Ojala töötab praegu Põltsamaa Ühisgümnaasiumi psühholoogina. Kohtumisel rääkis ta oma valikutest pärast gümnaasiumi – tema otsustas enne ülikooli astumist minna maailma avastama ja iseennast otsima. Kui ta Eestisse tagasi tuli, teadis, et tahab õppida psühholoogiat. Ojala julgustas noori mõtlema: kas tasub minna õppima lihtsalt õppimise pärast või võtta natuke aega, et endas selgusele jõuda ning õppida siis seda, mis päriselt huvitab.

Karl Vilks unistas koolipoisina valgustehnikuks saamisest, ta tegeles sellega juba kooli ajal. Vilksil oli kindel plaan õppida seda eriala välismaal ja ta tegi selle teoks Suurbritannias. Täna töötab Vilks paljude projektidega. Noortega kohtus ta Põltsamaa Kultuurikeskuses, kus näitas, milliseid vägevaid valgustustöid ta on juba teinud.

Vilksi sõnum oli, et kui sind uksest lükatakse välja, poe aknast sisse, kui aknast lükatakse välja, otsi mõni pragu, kust sisse trügida. Kui sind teema huvitab, ära oota, et sulle makstakse. Mine tee tasuta tööd, näita, et oled olemas. Noormees rääkis oma kogemusest, kuidas Põltsamaal alustas vabatahtlikuna. Nüüdseks on ta valgustehnikuna tegutsenud näiteks telesaadetes „Eesti Laul“ ja „Su hääl kõlab tuttavalt“.

Grete Koho on õppinud ajakirjandust ja kommunikatsiooni Tartu ülikoolis ja ta teeb kaasa Põltsamaa Raadios. Swedpangas töötav Koho tutvustas gümnaasiuminoortele investeerimise programmi: kuidas investeerimisega alustada, mida selleks tuleb teha. Ettekande lõpus uurisid noored Koholt, milliseid nippe ta ise kasutab – millest on loobunud ja milliseid valikuid teeb.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õppejuhi ja karjäärinõustaja Maive Noodla sõnul on „Noorelt noorele“ kohtumiste mõte pakkuda noortele väljastpoolt kooli kogemuslugusid: millega noored tegelevad, kuidas nad on eesmärke seadnud ja kuhugi jõudnud. „Käesoleval aastal on kooli juubeliaasta, seetõttu oli rõhk vilistlastel,“ tõdes ta.

Põnev kohtumiste sari jätkub ka käesoleval poolaastal. „Alates veebruarist on planeeritud koostöö Tartu Ülikooli lektoritega, kes tulevad noortele natuke akadeemilisematel teemadel rääkima,“ selgitas Noodla.

Kohtumiste sari on nimetuse „Noorelt noorele“ all toimunud Põltsamaa Ühisgümnaasiumis kaks aastat, ent karjääritundide raames on taolisi kohtumisi Maive Noodla sõnul korraldatud juba neli-viis aastat. „Ka praegu on meil gümnasistidega kokkulepe, et kes osaleb kolme aasta jooksul vähemalt 25 kohtumisel, on läbinud valikkursuse „Karjääriõpetus 2“ ja see kantakse ka lõputunnistusele.

Lisaks vilistlastele kohtusid esimesel poolaastal koolinoortega ka valla esindajad (Karro Külanurm, Silja Peters, Annika Kallasmaa, Helina Kalev), mille kajastust sai lugeda 8. detsembri ajalehest Põltsamaa Valla Sõnumidlink opens on new page.

Дата последнего изменения 19.01.2023.